- info@cremia.hu
- +36 20 474 5214
35.000 Ft felett ingyenes szállítás!
35.000 Ft felett ingyenes szállítás!
Az előző részekben áttekintettük a szemkörnyék különleges anatómiai ismérveit, illetve a leggyakoribb szemproblémákat. Ebben a részben a szemkörnyék kozmetikai problémáival, illetve a helyes diagnózissal és az azt követő helyes termékhasználattal ismerkedhetünk meg.
Felszíni vízhiány szinte mindenkinek van. Jól érzékelhető, ha kicsit feltoljuk a bőrt és hajszálvékony ráncocskákat látunk. Jó hír azonban, hogy ez az a bőrállapot, ami a legkönnyebben orvosolható. Egyrészt figyeljünk oda arra, hogy minél később jelenjen meg. Mi segíti elő ezt az állapotot? A túlzott napozás, szoláriumozás; dekorkozmetikumok (főként a porfesték, korrektor, szárító hatású púder) gyakori használata, illetve azok nem megfelelő módon történő eltávolítása (pl.: micellás víz), vagy el nem távolítása; monitor előtt való üldögélés hosszú ideig (ha munkánk miatt ez elengedhetetlen, akkor is tartsunk pihenőt óránként – a szemünk is hálás lesz), klímás helyiségben való huzamosabb tartózkodás (kapcsoljuk ki – a Bolygónk is hálás lesz); kevés folyadékfogyasztás, vízhajtó anyagok gyakori fogyasztás (kávé, alkohol, energiaitalok); dohányzás; szemkörnyékápoló kozmetikumok használatának hiánya, stb.
Amikor a felszíni vízhiány mélyrétegi vízhiánnyal is társul, akkor már nem ilyen rózsás a helyzet. Mélyebb ráncok és az alkohol-mámorossághoz hasonló lazaság jellemzi a területet. A gravitáció nem barátja a szemkörnyéki bőrrésznek, a szemhéjak elindulnak a bokáink felé. Könnyen elérhetjük ezt az állapotot, ha elhanyagoljuk a felszíni vízhiányt – bizony, bizony, bátran használjunk külön kozmetikumot a szemkörnyékére a 20-as éveinktől! –, ha hormonváltozás boldogítja – terhesség –, vagy keseríti – klímax, cukorbetegség – meg minden napjainkat, vagy ha éppen anyagcsere-problémával küzdünk. Mindkét vízhiány esetén fontos a folyadékpótlás, illetve a víz megkötésének segítése a bőrben megfelelő hatóanyagokkal (pl.: glicerin, urea, szénhidrátok, stb.), mélyrétegi vízhiány esetén pedig munkára kell bírni a komisz és lusta fibrocita sejteket is (pl.: ázsiai gázló kivonat, acmella, peptidek, stb.).
A vízhiány mellett a szemkörnyéken jelenik meg először a zsírhiány. Régebben azt gondolták, hogy ez csak bizonyos kor felett jelenhet meg, de ez nem így van. Megjelenését befolyásolja a genetika, az egyéb területen lévő bőrtípus (egy alig problémás bőrön hamarabb megjelenik), a sminkelési szokások, kozmetikumok használata (túl sok savazás, retionoidok), stb. A zsírhiányos szemkörnyékre általában az elvékonyodott és érintésre pirossággal válaszoló bőrkép jellemző. Szélsőséges esetben a pirosság állandósult is lehet. Itt már nem csak a vizet, a zsiradékokat is pótolni kell, tehát mindenképpen szükséges időszakonként – legjobb az őszi-téli időszak – szemkörnyékápoló olajat is beiktatni a rutinunkba. Mivel a zsírhiány sokszor érzékenységgel társul, illetve a hajszálerek is megsínylik ezt az állapotot, érdemes az ereinkre is odafigyelni (pl.: P-, és C-vitamin tartalmú kozmetikumok), illetve ebben az esetben se hanyagoljuk el a rostképzés fokozását és a hidratálást. Fontos, hogy ne tegyük ki az ilyen szemkörnyéket semmilyen szélsőséges eljárásnak (túl meleg, vérbőségfokozás, mechanikai peeling), illetve hatóanyagnak (savak, etil-alkohol, szárító poranyagok, bőrlégzést gátló anyagok, pl.: ásványi olajok, zsírok).
A bőrtípusokon túl egyéb problémák is sújthatják a szemünk környékét. Ilyen probléma a „karikás” szem, amely legtöbbször genetikai okokra vezethető vissza, de nagy mértékben összefügg a stresszel és az alvási szokásainkkal. Fő oka a keringési rendszerben keresendő, a szemkörnyéki bőrrész sejtek közötti anyagcseréje (mikrocirkulációja, valamint a nyirokkeringés nem nevezhetőek sztahanovistának. Sőt! Lusta disznók. Mivel nem hajlandók elszállítani a salakanyagokat, valamint a pangó, szén-dioxid dús (kékeslilás színű) vért, ezért a szem alatti részen (főként a belső szemzugnál) állandóan buli van. Ott bandáznak az oda nem való dolgok, és ez bizony sötét karikákat okoz. Tetézi a bajt, ha a szem körizmai és a szemüregek között nagy a távolság. Igazi tuti megoldás nem létezik erre a problémára. Segíthetnek a magas polifenol tartalmú növényi kivonatokat (pl.: szőlő) tartalmazó kozmetikumok és az antioxidánsok (A-, C-, E-vitamin, Q10, sötét színű gyümölcsök, stb.). Itt sem hanyagolható el a hidratálás, hisz a hidratát sejtek boldogabbak. A boldog sejtek pedig boldogan végzik munkájukat (javul a mikrocirkuláció, a diffúzió és az ozmózis). Nem érzékeny szem esetén a hideg-meleg hatás váltakozása (pl.: jéggolyó, krio kanál) jótékony hatással lehet. A C-vitamin segíthet a problémát még jobban tetéző pigmentfoltok halványításában.
Egy nőnek sosincs elég cipője és táskája. Ám a szem alatt nem szívesen hordunk táskát. Ahogy az éveink száma növekszik, sajnos a szemkörnyéken lévő – először csak reggel jelentkező, majd egyre lassabban elmúló – duzzanatok megjelenése is fokozódik. A „táskás” szem bizony nem kellemes látvány és megnehezíti a sminkelést is. Addig „jó” és viselhető ez az állapot, amíg a reggeli tükörbe nézés ijedtsége 10-20 percen belül, ahogy elkezdünk felébredni, megisszuk a reggeli kávét/teát, elmúlik a duzzanattal együtt. Rosszabbodik a helyzet, amikor már a mélyhűtőbe tett kiskanalat/uborkaszeletet is segítségül kell hívni ahhoz, hogy nem túl divatos táskánkat eltüntessük. Ahogy öregszünk és átrendeződik a szemkörnyéki zsírszövet is, a nemzetközi helyzet fokozódik. Csapásokat adunk és csapásokat kapunk (szabadon idézve a Tanú című filmből). A csapás ebben az esetben egy állandósult duzzanat lehet (főként az alsó szemhéjon, de a felsőn is előfordulhat – dupla dinamitJ. De ne adjuk fel! Majd mi megmutatjuk az imperialista duzzanatnak, kik vagyunk! Viccet félre téve, az ödémás szem problémáját hatékonyan tudjuk kezelni megfelelő hatóanyagokkal (pl.: perzsa selyemakác kivonat, koffein, polifenolok, stb.). A hideg hatás, főként masszázzsal kiegészítve ennél a problémánál is segítséget tud nyújtani.
Rossz hír azonban, hogy a kozmetikumok csak némi enyhülést adhatnak amennyiben kiválasztó szervrendszeri, vagy hormonális probléma, esetleg allergia áll a háttérben. L
Különleges ápolást igényel az érzékeny szemkörnyék. Ebben az esetben sajnos nem igaz a „Kék a szeme, arca csupa derű”. Bizony a világos szeműeknél sokkal gyakrabban jelentkezik ez a probléma. Okozhatja a könny megváltozott összetétele; a rossz asztali, irodai megvilágítás; légkondicionált helyiségben való huzamos és tartós tartózkodás; kontaktlencsék, iletve azok helytelen használata; csökkent könnytermelés (szegény menopausában szenvedő hölgyeket még ez is sújthatja); bizonyos gyógyszerek (pl.: retinoid származékok) hosszú ideig tartó szedése; stb. Ilyen probléma esetén mindenképpen javasolt natúr kozmetikumok választani a szemkörnyék ápolására, hisz ezek a kozmetikumok lényegesen kevesebb irritáló összetevőt tartalmaznak. Indokolt lehet műkönny alkalmazása is. Különösen fontos, hogy ezeknek a kozmetikumoknak a pH-értéke a könny pH-értékéhez (7.1-7.2) igazodjon.
Általában úgy választunk arcápolót, hogy az kifejezetten megfeleljen bőrtípusunknak és bőrállapotunknak. Sokan úgy gondolják, hogy a szokásos nappali vagy éjszakai krém elég a szemkörnyékükre is. Ám ez nem igaz! A korábban leírtak figyelembe vételével könnyen belátható, hogy a szemkörnyék más ápolást igényel. Célszerű más letisztító kozmetikumot is használni erre a területre, de ha ezt nem is tudjuk betartani – valljuk be, hogy macerás dolog kétféle letisztítóval tisztítani a bőrt –, legalább a szemkörnyék ápolására használjuk kifejezetten erre a területre való gélt, krémet, vagy olajat aszerint, hogy mit igényel a szemkörnyékünk. Indokolt ez azért is, mert ez a terület folyamatosan ki van téve a könnyezésnek, ebből adódóan kicsit más pH uralkodik itt, melyet a gyártók szem előtt tartanak a szemkörnyéki kozmetikumok fejlesztése során. Az is fontos, hogy ne egyszerre kenjünk fel erre a területre nagy mennyiségű kozmetikumok, hanem többször, kis mennyiséget. Végezetül egy hatékony szemkörnyékápoló – ideális esetben aktív hatóanyagokkal gazdagított – és a kozmetikus szakember által végzett rendszeres arcmasszázs kiváló módja a kis és nagyobb ráncok kialakulásának mérséklésére, későbbi kialakulására, illetve az alkalmanként megjelenő duzzanatok csökkentésére.
Forrás: Klára tanárnő
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj akcióinkról, újdonságainkról. Adataidat az adatkezelési szabályzatunknak megfelelően bizalmasan fogjuk kezelni, nem adjuk tovább harmadik félnek és felesleges információkkal sem fogunk bombázni. Kérünk olvasd el a részletes tájékoztatót.
Add meg e-mail címedet, hogy elsőként értesülj akcióinkról, újdonságainkról!
Hamarosan kapsz egy megerősítő e-mailt, amiben a linkre kattintva tudod véglegesíteni a feliratkozásodat.
Amennyiben nem találod a levelet, érdemes megnézni a spam mappában is.